slika
naslovna o_skoli j_racic djelatnici dogadanja razno

kontakt

2009./2010. JOSIP RAČIĆ
   

JOSIP RAČIĆ

   
       JOSIP RAČIĆ, slikar i grafičar, rodio se 22. ožujka 1885.godine u Zagrebu (Horvati), a umro 10. lipnja 1908.godine u Parizu.

        Nadimak mu je bio Liga. Od ranih dječačkih dana s ugljenom je crtao po bijelim zidovima staje: leptire, cvijeće, životinje i ljude. Pohađao  je Opću pučku dječačku školu u Samostanskoj ulici (danas OŠ J.J.Strosmayerova, Varšavska 18.).

        1900. godine otac ga upisuje  na litografski zanat kod Vladimira Rožankovskog u Berislavićevoj ulici. Do 20. listopada 1903. godine Račić uči litografski zanat.

        U potrazi za slikarskim znanjem boravi u Beču, Berlinu, Munchenu, Parizu. U Munchenu su mu prijatelji Miroslav Kraljević i Vladimir Becić. Afirmiraju se kao ZAGREBAČKA ŠKOLA, buntovna klasa, Die kroatische Schule . Hrvatska škola  - najbolje što je munchenska akademija mogla stvoriti.

        Becićev opis Račića : «Bio je srednjeg stasa, čvrste debele smeđe kovrčaste kose; velikog izbočenog čela; modrih, otvorenih očiju; debelih usana, koje su odavale senzualnost; tup, uzdignut nos; a inače tijelom niti slab niti jak.»

        Cijelo vrijeme svog boravka vani  borio se s  neimaštinom. Pisma koja su stizala ocu  bila su puna molbe za novac: « U stanu mi je zima, a kad odem na ulicu opet je još gore zima, dakle i ovako i onako zlo.»
        «Sobica, što mu je služila i kao sobica i kao atelje jedva da je u nju stala postelja i ormar, a preostali prostor bijaše pun blokova, risarija, započetih slika, knjiga o umjetnosti i reprodukcija.»

        1908. godine Račić odlazi u Pariz gdje živi teško. Račićevi motivi su pariška sirotinja i pariški mostovi. Kopira djela Goye, Maneta i ostalih impresionista, a nedugo zatim počinja samoubojstvo. Pokopan je 22. lipnja 1908. godine u 15.30 na pariškom groblju  Bagneux, u skupnoj grobnici.

        U svom kratkom životu stvorio je nekoliko djela koja će postati klasika hrvatskog slikarstva: Majka i dijete, Dama s rukavicama, Pont des Arts, Autoportret, Mali autoportret, Portret starog prijatelja, Gospođa u crnom, Dama u bijelom...

        Ponosni smo što smo učenici škole koja nosi njegovo ime.

        Jeste li znali da je ovu rečenicu napisao baš Josip Račić u pismu koje je poslao svom ocu u periodu kada je bio zadovoljan, veseo i sretan što može raditi posao koji najviše voli- slikanje:

        «Čim više znam, s tim uvijek uviđam da još dosta ne znam, i tako uvijek više od sebe zahtijevam, i na taj način čovjek samo napreduje.»

   
       Iznenadili smo i razveselili mnoge koji su došli taj dan u našu školu.
   
slika slika
   
slika slika
   
slika slika
   
      Dijelili smo listiće s biografijom i gradonačelniku Bandići i gostima iz Gradskog poglavarstva prilikom otvorenja novog dijela škole.
   
slika slika
   
      Cilj projekta smo ispunili, ali se nismo zaustavili na tome. Uspjeli smo kopirati određen broj kalendara. Jedan dio kalendara kopirala nam je mama Livaković, a uvezla mama Žukina i njih smo prodali na Božićnom sajmu a taj novac čuvamo za naš izlet.

        Drugi dio kalendara koji nismo uspjeli prodati u školi otkupila je mama Džajić  koja ih je iskoristila kao poklon za Božić poslovnim suradnicima. Na taj način smo zaradili još 500kn i upoznali preko kalendara još mnoge s likom i djelom Josipa Račića.
   
slika slika
   
slika slika