2009./2010. JOSIP RAČIĆ

NAŠA ŠKOLA JE "OŠ JOSIPA RAČIĆA"

Mi smo učenici 3.a razreda. Prošle godine se na nivou cijele škole obilježavalo 100 godina od smrti Josipa Račića, slikara i grafičara čija su djela postala klasika hrvatskog slikarstva. U skladu s tim posjetili smo  Modernu galeriju u kojoj je bila izložba posvećena  Račiću.

slika slika

Bavili smo se slikanjem, pravili plakate, istraživali.

Na satu likovnog smo slikali i crtali Račićeve motive za kalendar s biografijom. Napravili smo i jednu malu anketu sa slijedećim pitanjima:

1. Znate li tko je bio Josip Račić?
  2. Gdje je rođen?
  3. Navedi barem jedno njegovo djelo?
        Proveli smo istraživanje na nekoliko roditeljskih sastanaka od 1. do 4. razreda. Rezultati istraživanja su pokazala da odrasli uglavnom znaju da je bio slikar i jedan manji dio roditelja je čulo za Račićevo djelo Majka i dijete.

Tu je stao rad prošle godine kada smo bili drugi razred.

slika slika

Ove školske godine u sklopu grupe Građanskog odgoja nastavili smo rad ali kao pripremu za Projekt građanin  i sudjelovanje na Smotri projekata iz područja Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo koju organizira Agencije za odgoj i obrazovanje. Svrha bavljenja projektom je razvijanje svijesti i želje kod učenika da postanu aktivni građani i da sudjeluju u određenim poboljšanjima u zajednici.

Na osnovu rezultata ankete zaključili smo da bi trebali napraviti listić s Račićevom biografijom i na Danu škole dijeliti odraslima koji dolaze na školsku priredbu. Napravili smo listiće i odlučili ih dijeliti odraslima.

Naravno trebala nam je dopuštenje  ravnatelja Tomislava Horvata. Nismo niti sumnjali da je nećemo dobiti. Za početak podrška puno znači jer nas je čekao veliki posao.

Izgled listića koji su dijelili učenici: